Obszar turystyczny Czeska Szwajcaria - České Švýcarsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Czeska Szwajcaria - České Švýcarsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Czechy Północno-Zachodnie

Obszar turystyczny Czeska Szwajcaria.
(cz. České Švýcarsko).

Obszar turystyczny Czeska Szwajcaria rozciąga się na północno-zachodnim cyplu Czech w regionie turystycznym Czechy Północno-Zachodnie (Severozápadní Čechy) jako część województwa usteckiego. Okolice Dieczyna zaliczamy do najpiękniejszych miejsc Czech. Znajduje się tu kilka rezerwatów przyrody: Arba, Čabel, Pavlino Údoli, Pekelský Důl oraz Světlík, Park Narodowy České Švýcarsko z pomnikami przyrody: Pravčická Brána i Zlatý Vrch oraz chroniony obszar krajobrazowy Labské Pískovce.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Park Narodowy České Švýcarsko jest wydzielony z chronionego obszaru krajobrazowego Labské Pískovce. Jest to jedna z najlepiej zachowanych części Wyżyny Dieczyńskiej. Zajmuje powierzchnię około 79 km2 i graniczy z Parkiem Narodowym Saské Švýcarsko znajdującym się po niemieckiej stronie. Pod względem ukształtowania powierzchni i wysokości teren ten jest bardzo rozczłonkowany, znajdziemy tu wiele formacji skalnych: parowy, bramy, ściany i "voštiny", czyli formacje w kształcie gniazda os. Pravičická brána to największy naturalny łuk skalny w Europie Środkowej - o wysokości 16 m i szerokości 16,5 m. Niedaleko miejscowości Mezní Louka znajduje się Malá Pravčická Brána. Rzeka Kamenice przepływa przez głębokie wąwozy aż do Hřenska, będącego wrotami całego obszaru. Romantyka kanionów przyciąga również wodniaków. Tichá Soutěska to parów o głębokości 50-100 m z zagłębieniami i "ogromnymi garncami". Część wąwozu jest dostępna tylko od strony wody. Jetřichovické Stěny są interesującym skalnym miastem poprzecinanym kanionami rzek i wąwozami. Ściany są dobrym miejscem dla taterników. Rzeczka Křimice utworzyła Dolinę Kyjowską (Kýjovskie Údoli) o długości ok. 6,5 km i głębokości 50 m. Występują tu kaskady oraz porosty brzegowe. Labské Pískovce są chronionym obszarem krajobrazowym obejmującym część Wyżyny Dieczyńskiej. Znajdziemy w niej skalne miasta z głębokimi jarami i wąwozami. Do najciekawszych miejsc należy Pavlino Údolí - porośnięty lasem kanion o długości ok 3 km. Pomnik przyrody Tíské stěny to niemal doskonałe skalne miasto powstałe w drodze erozji płyty piaskowca. Wysokość ściany na jego południowym skraju dochodzi do 70 m. Przez obszar Malych i Velkých Tiských stěn wiedzie ścieżka edukacyjna. Najlepszym miejscem widokowym nad kanionem Łaby jest Belveder znajdujący się na tarasie byłej letniej rezydencji. Widzimy stąd Łabę, która koło Hřenska stanowi najniżej położone miejsce w Republice Czeskiej - 115 m n.p.m.



Góry Łużyckie są przede wszystkim celem letnich wycieczek. Do najciekawszych miejsc zalicza się góra Jedlová z dwoma wieżami telekomunikacyjnymi i miejscem widokowym. Koło Horní Světlé znajduje się Siarkowe Źródło (Sirný pramen) nazwany tak ze względu na nagromadzone tu żółte i czerwone naloty w źródle potoku przypominające siarkę. Pod masywem skalnym Milštejn utworzyła się brama skalna. W okolicy znajdziemy też wiele jaskiń, pomnikowych drzew oraz źródeł wody pitnej. Skalista góra Pustý Zamek jest słynna dzięki występującym tu poziomym, doskonale widocznym słupom bazaltowym.

Pałac w Beneszowie nad Ploucznicą reprezentuje rzadki w Czechach renesans saski. Starsza z dwóch części pałacu powstała z domu mieszczańskiego poprzez jego przebudowę i jest uzupełniona ośmioboczną wieżą. Pałace górny i dolny były połączone za pomocą korytarza z kościołem Narodzenia Panny Marii oraz kaplicą Salhausenską ozdobioną pięknymi, renesansowymi nagrobkami z epitafiami. W okolicach można zwiedzić również inne pałace w: Šluknovie, Dieczynie oraz w Českiej Kamenicy.

ZOO w Dieczynie posiada bogatą ekspozycję fauny Českiego Švýcarska. Jedną trzecią hodowanych tutaj ptaków i ssaków stanowią gatunki, którym grozi wyginięcie. Znajdują się tu również liczne atrakcje dla dzieci, w tym małe zwierzęta gospodarskie.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego