Obszar turystyczny Zlin i okolice - Zlinsko - Czeskie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Obszar turystyczny Zlin i okolice - Zlinsko

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Morawy Środkowe

Obszar turystyczny Zlin i okolice.
(cz. Zlinsko).

Obszar turystyczny Zlin i okolice (Zlinsko) jest niewielką częścią regionu turystycznego Morawy Środkowe (Střední Morava) i należy do województwa zlińskiego.


Obszar turystyczny Zlin i okolice obejmuje fragment
Obszaru Chronionego Krajobrazu Białe Karpaty, który został ustanowiony w 1980 r. i zajmuje powierzchnię 715 km2. Masyw górski tworzy przeważnie płaskie grzbiety o niewielkich różnicach wysokości. Poprzez długotrwałe osadnictwo na podgórzu i zboczach Białych Karpat dochodziło do stopniowego wycinania lasów i powstawania krainy typowo rolniczej. Przyroda była niegdyś bardzo urozmaicona, jednak stan dzisiejszy przedstawia tylko fragment dawnej rozmaitości. Powstawanie obszarów chronionych było zbyt powolne, a w międzyczasie niektóre tereny zostały uszkodzone lub całkowicie zniszczone.

Główne atrakcje turystyczne obszaru.


Miasto Zlin, centrum przemysłu obuwniczego (przedwojenne zakłady obuwnicze Tomáša Baty). Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1322 roku, kiedy to Zlin był rzemieślniczą osadą. Zbudowane przed wojną od podstaw miasto miało realizować koncepcję idealnego miasta przyfabrycznego. Charakterystyczna jest tu zabudowa z czerwonej cegły w stylu modernizmu międzywojennego, a właściwie jego prądu funkcjonalizmu. Najsłynniejszym budynkiem z tamtych czasów jest wysoki na 77,5 m Wieżowiec „21” - ówczesna siedziba zarządu firmy Baťa. Równie interesująca jest, największa w Europie Środkowej w czasie powstania sala kinowa z 1933 r. mieszcząca 2270 widzów w obiekcie Velké kino.

Zlín-Lešná - ciekawa ekspozycja Ogrodu Zoologicznego umiejscowiona w parku przypałacowym stara się ukazywać zwierzęta z czterech kontynentów w ich niemalże naturalnych warunkach. Do najbardziej lubianych należy pawilon słoni, ekspozycja dla lwów oraz naturalny wybieg dla tygrysów usuryjskich. W ramach zwiedzania można zobaczyć pałac Lešná z unikalną, rzeźbiarską dekoracją wnętrz oraz pokaźnymi zbiorami przedmiotów artystycznych. Pałac powstał w 1893 r. jako wielki, romantyczny kompleks z bajkowym pałacem. Pałac już w chwili powstania był znakomicie wyposażony w najnowsze osiągnięcia techniki, w tym wewnętrzny telefon.

Lázně Luhačovice to czwarte pod względem wielkości uzdrowisko w Republice Czeskiej i jest ono najczęściej odwiedzanym morawskim kurortem. Są tu sprzyjające warunki klimatyczne, malownicze doliny, znajdujący się niedaleko zbiornik wodny i bogate zaplecze kulturalne. Leczone są tu choroby górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i narządów ruchu. Corocznie odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, jak np. Festiwal Muzyczny "Janáček i Luhačovice" czy Przegląd Teatrów Kameralnych "Divadelní Luhačovice".

Uherský Brod był od 1272 roku miastem królewskim, ale mała osada istniała tu już w XI wieku. Do dzisiejszych czasów zachowały się resztki obwarowań i brama miejska - Zámecká. Do ważniejszych zabytków należy renesansowy dziedziniec Panskiego Domu z 1512 roku, kościół św. Jana Chrzciciela z freskami z XV wieku, ratusz z XVIII wieku i kościół parafialny, dzieło włoskiego architekta D.Martinellego.

Miasto Brumov-Bylnice zostało założone już w XIII w. jako podgrodzie pobliskiego zamku. Nad miejscowością górują ruiny romańsko-gotyckiego zamku z 1255 r., który pierwotnie służył jako twierdza, głównie w czasie wojen husyckich. Po wielkim pożarze z 1820 r. został opuszczony i popadł w ruinę. Ruiny są udostępnione, rozciąga sie stąd piękny widok na okolicę. W centrum miejscowości gotycki kościół św. Wacława, przebudowany w duchu baroku w XVII i XVIII w. Na północnym skraju miejscowości znajduje się stary, żydowski cmentarz. W centrum natomiast barokowa rzeźba św. Gotharda z 1773 r., grupa rzeźbiarska Trójcy Najświętszej z 1777 r. oraz fontanna z 1808 r.

Zamek Malenovice to pierwotnie gotycki zamek z XIV w. Został on przebudowany w XVI w. w duchu renesansu, a później, około 1700 r. w duchu baroku. W latach 1950-1957 został wyremontowany i przeznaczony na muzeum. Na południowy-zachód od Malenovic, w lasach koło Kamenca znane miejsce pielgrzymkowe Svatá voda.

Pałac Nový Světlov był początkowo obwarowanym, średniowiecznym zamkiem gotyckim. W baśniowy pałac otoczony parkiem angielskim zmienił się po przebudowie w stylu renesansowym z późniejszymi przeróbkami w stylu tudorskiego gotyku. W obiekcie jest umieszczona stała ekspozycja Muzeum Ziemi Bojkovickiej, gdzie prezentowane są znaleziska archeologiczne z Bojkovic i okolic, wyroby bojkowickich hut i przykłady wyrobów zanikających rzemiosł i cechów.

Pałac Vizovice znajduje się w miejscowości, która po raz pierwszy została wymieniona w 1261 r. jako miejscowość przyklasztorna Klasztoru Smilheim. Klasztor uległ kasacie pod koniec XV w. W miejscu klasztoru powstał renesansowy pałac Novy Smilheim, który został zburzony w XVIII w. W latach 1750-1770 wybudowano na jego miejscu trzyskrzydłowy, barokowy pałac z cennym parkiem. Ekspozycja pałacowa została udostępniona dla ruchu turystycznego. Przy pałacu zabytkowy szpital z 1781 r. z Klasztorem Braci Miłosiernych. W Vizovicach warto zobaczyć: późnobarokowy kościół św. Wawrzyńca oraz Słup Maryjny z 1690 r. Miasteczko słynie z wyrobu wspaniałej śliwowicy oraz pięknie zdobionego pieczywa.

Zdjęcia z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Wszystkie informacje dzięki uprzejmości portalu
Regionalny Serwis Informacyjny Republiki Czeskiej.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego